Obnova historického přeshraničního spojení mezi Plesnou a Bad Brambachem byla zahájena

11. březen 2017 | 21:27
Poklepání na základní kámen. Foto: archiv Karlovarský krajPoklepání na základní kámen. Foto: archiv Karlovarský kraj

PLESNÁ - Plesná a Bad Brambach byly historicky vždy propojeny silničním spojením, které fungovalo cca až do pol. 20. století. Následně došlo k jeho uzavření zejména z politických důvodů a od této doby nebyla na stávajících silnicích prováděna žádná údržba, opravy ani větší rekonstrukce či modernizace.

Reklama

Původní šířka obou komunikací nebyla historicky měněna, v původní konstrukci vozovek vzniklo mnoho poruch a závad a původní konstrukce vozovek na obou stranách hranice také neodpovídá svojí únosností předpokládanému dopravnímu zatížení po případném zprovoznění tohoto přeshraničního silničního spojení. Po přistoupení České republiky k Schengenským dohodám tak nemohlo být stávající silniční spojení obnoveno, a proto bylo přistoupeno k plánování potřebných stavebních zásahů a úprav, které by uvedly stávající silnice do řádného stavu odpovídajícímu současným normovým požadavkům na silniční stavby a požadavkům na zajištění bezpečnosti provozu.

Zároveň bylo nutné dle platných právních úprav zohledňovat i otázky ochrany životního prostředí, protipovodňové ochrany atd. Z těchto důvodů se česká a německá strana zavázaly ke vzájemné spolupráci v rámci společného projektu "Obnova historického, přeshraničního slničního spojení Plesná - Bad Brambach". Tento projekt byl úspěšně schválen a bude podpořen v rámci Programu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko.

Jako lead partner tohoto projektu vystupuje za Karlovarský kraj Krajská správa a údržba silnic Karlovarského kraje, příspěvková organizace, a dalším partnerem na české straně je Město Plesná. Partneři projektu na německé straně jsou Zemský okres Vogtland a Obec Bad Brambach.

Celkové společné předpokládané náklady celého projektu činí cca 10 mil. Euro. Tato částka ale bude ještě revidována na základě dokončených zadávacích řízení.

Finanční náklady na provedení stavebních prací na české straně činí za část projektu pro Karlovarský kraj cca 76,5 mil. Kč, z čehož 85% nákladů hradí Evropská unie z fondu pro regionální rozvoj, tj. cca 65 mil. Kč, 5% bude uhrazeno ze státního rozpočtu, tj. cca 3,8 mil. Kč, a zbývajících 10% zůstává k úhradě z rozpočtu Karlovarského kraje, tj. cca 7,7 mil. Kč. Předfinancování výdajů projektu je zajištěno schváleným úvěrem. Součástí projektu jsou dále stavební objekty (např. zřízení chodníků, parkovacích stání, opěrných zdí a nových autobusových zastávek), které financuje Město Plesná s předpokádanými náklady cca 26,4 mil. Kč.

Na základě výsledku zadávacího řízení, které se uskutečnilo v souladu se zákonem o veřejných zakázkách, byl vybrán jako nejvýhodnější uchazeč pro část projektu Karlovarského kraje firma Eurovia CS, a.s.                                        

Stavba byla slavnostně zahájena 10. března 2017 a termín dokončení na české straně se předpokládá do 31. října 2018.

Jedná se o obnovu původního silničního propojení silnice III/21240 v délce cca 0,9 km na české straně (celkem obnovených silnic 2,45 km) a silnice B 92 v délce cca 1,2 km na německé straně. Součástí projektu je vyřešení dopravní situace na náměstí v Plesné, dále výstavba tří nových mostních objektů, opěrných zdí a provedení vynucených přeložek inženýrských sítí. Silninčí propojení je navrženo pro normovou kategorii S 7,5.

SOUVISEJÍCÍ:  Startuje výstavba silnice pro obnovu spojení mezi Plesnou a Bad Brambachem

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Cheb a další města jsou prošpikována kamerami. Jsme sledováni na každém kroku?

Cheb a další města jsou prošpikována kamerami. Jsme sledováni na každém kroku?

16/5 / AKTUALITY / CHEB, AŠ, MARIÁNSKÉ LÁZNĚ - "Velký bratr se dívá." Žijeme v době, kdy jsme sledováni téměř na každém kroku. Všude kolem nás jsou kamery. V poslední době se zvýšil počet kamer i ve městech na Chebsku. Dokonce nezahálejí ani soukromníci.


Novým starostou Chebu je Antonín Jalovec

Novým starostou Chebu je Antonín Jalovec

11/5 / AKTUALITY / CHEB - Novým starostou Chebu byl zvolen Antonín Jalovec (VPM-Alternativa). Místostarostou zůstal Zdeněk Hrkal (ANO) a novou místostarostkou byla zvolena Gabriela Licková (Koalice pro Cheb).


V Chebu skončila koalice. ANO vypovědělo smlouvu s ČSSD a KSČM

V Chebu skončila koalice. ANO vypovědělo smlouvu s ČSSD a KSČM

5/4 / AKTUALITY / CHEB - Politická krize v Chebu. Hnutí ANO vypovědělo ve středu (5.4.2017) koaliční smlouvu s ČSSD a KSČM. Babišovo hnutí odmítlo na postu starosty sociálního demokrata Pavla Vanouška.


Bývalému starostovi Chebu Petru Navrátilovi soud odblokoval majetek i účty

Bývalému starostovi Chebu Petru Navrátilovi soud odblokoval majetek i účty

20/3 / AKTUALITY / CHEB - Bývalý starosta Chebu Petr Navrátil uspěl se stížností na obstavený majetek a účty, které žalobci na konci roku 2016 nechali zablokovat v souvislosti s kauzou ROP Severozápad.
ZápadočeskýDeník.cz Novinky v regionech

Plzeňsko, Rokycansko, Klatovsko, Domažlicko, Tachovsko, Karlovarsko, Sokolovsko, Chebsko


MojeChebsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeChebsko.cz na Facebooku


Redakce MojeChebsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!